کارل کلر

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر کارل کلر
تصویر رسمی از کارل کلر فرمانده ستاد کل لوفت وافه آلمان نازی

محتویات

زندگینامه

کارل کلر (22 فوریه 1898 – 22 دسامبر 1951) فرمانده المانی der flieger و فرمانده ستاد کل لوفت وافه آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم بود . کارل کلر در گلون باواریا متولد شد .

فعالیت در جنگ جهانی دوم

کارل افسر معمولی ارتش به عنوان دانشجوی ممتاز از آکادمی جنگ هوایی آلمان فارق التحصیل شد . در حمله های برق اسا نیروی هوایی کارل کلر مدتی به عنوان رئیس ستاد هوگو اسپرل مشغول به فعالیت شد . در عملیات شیر دریایی ( تهاجم برنامه ریزی شده به انگلستان توسط وورماخت) سرهنگ دوم کارل کلر به عنوان افسر عملیات در ناوگان سوم هوایی که با لشگر نهم ارتش المان هماهنگ بود نقش بسزایی را ایفا کرد . کارل کلر در اکتبر سال 1943 به عنوان فرمانده ستاد عملیات لوفت وافه ارتقا یافت پیش از آن به سمت معاون ستاد کل لوفت وافه رسیده بود . با نارضایتی از هرمان گورینگ رییس لوفت وافه آدولف هیتلر قصد داشت وی را با روبرت ریتر فون گریم جایگزین کند . به دلیل ناتوانی برای متقاعد کردن گریم برای پذیرفتن مسئولیت جدید ، آدولف هیتلر مجبور به اخراج گورینگ شد و به جای آن ژنرال ورنرکریپ در تاریخ 19 سپتامبر1944 به همراه کارل کلربه طور موقت جیگزین وی شد . با این حال کارل کلر قادر به بهبود وضع لوفت وافه که در زمان گورینگ هواپیماهی زیادی در اسمان اروپا از دست داده بود نشد . کارل کلر علت ضعف و مشکلات لوفت وافه را ارتباط و کار با دیگر شاخه ها تشریح کرد.


سخنان کارل کلر

در ژوین 1944 به منظور مقابله و دفاع در برابر حملات اخیر در مورد سیاست های نیروی هوایی لوفت وافه من در یک کنفرانس کوچک و مفید برای اشاره به نقاط ضعف لوفت وافه و تلاش برای بهبود وضع آن شرکت کردم . همچنین من در مقابل این ضعف ها ابراز تاسف کردم و گفتم که زمانیکه ما فرماندهان با تجربه و آگاه داریم پس آنها باید از نیروی ها پشتیبانی کنند و در حمایت از منافع نیروهای مسلح به خصوص لوفت وافه کوشا باشند . من با صراحت اعلام میکنم که رهبران نظامی ما در وظیفه خود غفلت کرده اند و حالا ضربه آن کوتاهی ها را میبینیم .

فیلم سقوط
در فیلم سقوط 2004 کارل کلر با بازی هنزاچ استاینبرگ به تصویر کشیده شد.


پایان کار

اگر چه کارل کلر از گورینگ در برابر هیر و kriegsmarine حمایت میکرد اما او یکی از منتقدان سخت گورینگ هم بود در جایی نوشته بود یکی از احساساتی که از او (گورینگ) بر داشت کردم این بود که تمایل و علاقه ای به همکاری در فضای صاف و دوستانه را ندارد و همیشه از این ترس داشت که این رفتار موجب گرفتن انگشت اتهام سمت خودش شود . کارل کلر در اپریل 1945 روزهای اخر حزب مدتی کنار هیتلر در پناهگاه اقامت داشت . اگر چه چندی تن از رهبران بلند پایه شهر را شب هنگام ترک گفتند کارل کلر به عنوان نماینده لوفت وافه در وردر(هاول) مانده بود . ادولف هیتلر به کلر دستور داد که اعضای باقی مانده از نیروهای خود را برای کمک به فلیکس اشتاینر در برلین بفرستد و افزود که هر فرمانده که نیروی خود را تسلیم کند و عقب نشینی کند خاین است و لایق زنده ماندن نیست . وضعیت طوری بود که اشتاینر با نیرو های موجودش قادر نبود از شهر دفاع کند . پس از انکه الفرد جودل به کارل کلر گفت که هیتلر قضد خودکشی کردن را دارد ژنرال لوفت وافه در ساعت 3 مورخ 23 اپریل برای با خبر کردن گورینگ رفت . بعد از واگذار کردن قدرت به فرماندهان توسط هیتلر که وضعیت روحی وی کاهش یافته بود مارتین بورمن نیروهای اس اس را برای حبس خانگی گورینگ ، کلر و هنز لمر فرستاد . گورینگ توانست افراد اس اس را متقاعد کند که ماموریت خود رالغو کنند و همرای وی به قلعه اش در mauterndorf بیایند . سپس کلر توانست گورینگ را متقاعد کند که وی را در قلعه فیشهور در زیل ملاقات کند جاییکه در هفتم می توسط نیروهای امریکایی دستگیر شد .پس از پایان جنگ کارل کلر توسط انگلیسی ها در آکسفورد زندانی شد در این دوران چارلز لیندنبرگ مرتب به ملاقات او می آمد . سرانجام کارل کلر در 1947 ازاد گشت و به بایرن بازگشت . او در سال 1949 خاطرات زمان جنگ را به قلم خود دراورد و به نام (اخرین ماه مانهایم) که بخشی از ان مربوط به روز های اخر زندگی هیتلر در برلین بود را در اشپیگل به چاپ رسانید . کارل کلر در زادگاه خود گلون درگذشت.