ویلهلم فریک

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر ویلیام فریک
تصویر رسمی از ویلیام فریک

محتویات

زندگینامه

ویلهلم فریک(12 مارس1877_16اکتبر1946)یک سیاستمدار برجسته ی نازی بود.وی از سال 1933تا1943 به مدت 10 سال وزیر داخلی رایش سوم بود.بعد از اتمام جنگ جهانی دوم وی در دادگاه نورمبرگ بعنوان جنایتار جنگی شناخته و اعدام شد.

کودکی و نوجوانی

فریک در ایالت باواریا آلمان بدنیا آمد.وی آخرین فرزند از چهار فرزند معلمی پروتستان به نام فریک سن و همسرش ریناته بود.وی پس از اتمام دبیرستان در دانشگاه مونیخ شروع به مطالعه ی زبان شناسی کرد اما پس از مدتی به هایدلبرگ و برلین رفت تا حقوق بخواند.در سال 1901 او دکترای خودرا دریافت کرد.

در سال 1903 او به سازمان خدمات اجتماعی باواریا پیوست و در حوزه ی پلیس مونیخ بعنوان وکیل مشغول به کار شد.در سال 1907 برای ارزیابی منطقه به پیرمازنز(شهری در آلمان)فرستاده شد.او برای خدمت در جنگ جهانی اول پذیرفته نشد.

در سال 1917 وی به درخواست خودش دوباره در پلیس مونیخ به کار مشغول شد.در 25 آوریل1910وی با الیزابت امیلی نگل(1890_1978)ازدواج کرد.آنها صاحب دو پسر و یک دختر شدند.در 1934 بعد از 24 سال زندگی مشترک فریک همسر خودرا طلاق داد.

چندهفته بعد در 12 مارس وی با مارگارت شولتزه نامبرگ (1896_1960)همسر سابق نماینده ی رایشتاگ پاول شولتزه نامبرگ ازدواج کرد و از او صاحب یک پسر و یک دختر شد.

ناسیونال سوسیالیسم

فریک در مونیخ شاهد اتمام جنگ جهانی اول و شکست انقلاب کمونیستی آلمان(1819_1919)بود.سرانجام رئیس پلیس ارنست پوهنر وی را به آدولف هیتلر معرفی کرد.مدتی بعد هیتلر با رضایت کامل اجازه ی گرد آوری نیرو و برپایی تظاهرات را به فریک داد.او و پوهنر در کودتای 9 نوامب(معروف به کودتای آبجو فروشی)شرکت کردند.

فریک سعی کرد با استفاده از مقامی که در پلیس داشت عملیات پلیس مونیخ را مختل کند اما بازداشت شد.در دادگاه در سال1924 وی به کمک به کودتا و خیانت به کشور متهم شد.وی پس از 15 ماه زندانی بودن آزاد شد و از تمام کارهای دولتی طرد شد اما بعدها طرد شدن وی ناعادلانه معرفی شدو لغو شد و خیانت وی به کشور هرگز اثبات نشد.

وی در موسسه ی بیمه ی اجتماعی مونیخ به کار مشغول شد.عاقبت در ماه می 1926 وی در انتخابات مجلس به عنوان نماینده ی رایشتاگ انتخاب شد.او نامزد حزب نازی بود که در آن زمان توقیف شده بود.او در مجلس خودرا به راجر اشتراسر نزدیک کرد.شخصی کاملا ضد صهیونیسم که این مطلب در سخنانش کاملا مشهود بود

در 1928 او به رهبری کمیسیون پارلمانی نازی ارتقا پیدا کرد.سرانجام در 23 ژانویه ی 1930 وی بعنوان وزیر داخلی بخش تورینگن آلمان منصوب شد.وی اولین نازی بود که در جمهوری وایمار به سمت وزارت رسیده بود.او سعی میکرد سوسیال دموکرات ها و کمونیست ها را نادیده بگیرد و نازی هارا جایگزین آنها کند.

او پروفسور هانس گانتر را استاد انسان شناسی داشنگاه ینا قرار داد.چندیدن روزنامه و اکران بعضی فیلم هارا ممنوع کرد.مثل فیلم در جبهه ی غرب همه چیز آرام است(بر اساس رمانی نوشته ی اریش ماریا ریمارک).تا اینکه وی در 1 آوریل 1931 از کار برکنار شد.

وزارت رایش

وقتی در 30 ژانویه ی 1933 رئیس جمهور پاول فون هیندنبورگ هیتلر را به عنوان صدراعظم منصوب کرد فریک به عنوان وزیر داخلی در کابینه ی هیتلر قرار گرفت.او به همراه هرمان گورینگ تنها وزیران نازی اولین کابینه ی هیتلر بودند.در 13 مارس یک نازی تحصیلکرده ی دیگر وزارت تبلیغات را بر عهده گرفت.نام وی جوزف گوبلز بود.

اگرچه فریک مقامی کلیدی داشت مخصوصا در انتخابات مارس1933 اما او احساس میکرد نسبت به دیگر همکارانش قدرت کمتری دارد.او هیچ کنترلی بر پلیس نداشت.و در واقع تنها دلیل که هیندنبورگ و پاپن موافقت کرده بودند تا وزارت داخله را به نازی ها بسپارند این بود که این وزارتخانه در واقع هیچ قدرت اجرایی نداشت.

قدرت وی در نتیجه ی نقش خوب وی در 1933 و مسئله ی سوزاندن رایشتاگ توسط کمونیست ها افزایش یافت.او قوانینی را وضع کرد که به موجب آنها رژیم نازی تثبیت میشد.او قانونی را وضع کرد که قدرت ایالات را کاهش میداد و از قدرت گرفتن آنها جلوگیری میکرد.مطابق قانون نوسازی رایش(قانونی که موجب تقویت حکومت مرکزی و تضعیف ایالات شد)شهردار هر ایالت مستقیما زیر نظر فریک بود و به او گزارش میداد.

در 1935 وی توانایی داشت برای هر شهردار ایالتی 100.000وابسته قرار دهد.(بجز شهر های برلین و هامبورگ که مسئولان این دوشهر را هیتلر شخصا تعیین میکرد).او همچنین قوانینی برای جلوگیری از فتنه های یهودیان وضع کرد.البته نقش موثر وی در تسلیح مجدد و تجهیز ورماخت(ارتش آلمان) را نمیتوان نادیده گرفت.

او قوانینی را وضع کرد که خدمت را اجباری میکرد و ورماخت را گسترش میداد .در 1938 وی حامی ورزش آلمان نامیده شد بدلیل برگزاری یک فستیوال ورزش میهن پرستانه که نظر هیتلر و افسران ارشد آۀمانی را جلب کرد. در 1936 وقتی هیتلر هیملر را رئیس پلیس کل آلمان قرار داد قدرت فریک به شدت کاهش یافت.

تسلط هیملر بر پلیس باعث میشد پلیس تا حدودی با اس اس مخلوط شود و از کنتری فریک خارج شود.رقابت وی با هیملر وقتی به اوج رسید که هیملر در 1943 به جای فریک وزیر داخلی آلمان شد.فریک هم بعنوان شهردار بوهم و موراوی منصوب شد.پایتخت وی پراگ از آخرین شهرهایی بود که آلمانی ها در آن شجاعانه میجنگیدند.

محاکمه و اعدام

وی در نورمبرگ در کنار هس بود و هردو محکوم شدند.فریک بخاطر نقش موثر و فعالش بعنوان وزیر داخلی رایش سوم که اجازه میداد یهودیان را به کمپ های مخصوص ببرند محکوم به جنایت جنگی و اقدام علیه انسانیت شد.او همچنین متهم شد که یکی از بلندپایه ترین مسئولانی بوده است که باعث به وجود آمدن کمپ ها شده است.او در 1 اکتبر 1946 به اعدام محکوم شد و در 16 اکتبر1946 بدار آویخته شد.آخرین جمله ی وی این بود:زنده باد آلمان