هلن برتا امیلی رفنشتال

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر هلن برتا امیلی رفنشتال
تصویر هلن برتا امیلی رفنشتال


محتویات

زندگینامه

کودکی و نوجوانی

لنی ریفنشتال در ۱۹۰۲ به دنیا آمد و با نام هلن برتا امیلی غسل تعمید داده شد. او در خانواده‌ای موفق متولد شده بود؛ پدرش صاحب یک شرکت موفق گرمایش و تهویه بود و می‌خواست لنی هم راه او را در دنیای کسب و کار ادامه دهد. با این‌همه مادرش معتقد بود که آیندهٔ او در بازیگری است. در ۱۹۱۸، وقتی شانزده ساله بود، رقصیدن را در کلاس‌های رقص و باله مدرسهٔ رقص Grim-Reiter برلین آغاز کرد؛ جایی که به سرعت تبدیل به یک ستاره شد. هلن برتا امیلی ریفنشتال ، بازیگر و رقاصی بود که به یکی از پیشگامان عرصه ی فیلم و یکی از بحث برانگیزترین کارگردانان در قرن بیست تبدیل شده بود. والدینش ، آلفرد و برتا نمیخواستند که او بازیگر شود ، اما او عاشق رقص ، اجرا در برلین ، مونیخ و پراگ بود. او کار رقصندگی را در قالب یک بالرین(هنرمند باله) در فیلم های آرنولد فانک کارگردان در اوایل سالهای 1920 آغاز کرد.


کارگردانی فیلمهای تبلیغاتی آلمان نازی

او بازیگر زیبایی بود که با مارلن دیترمچ مقایسه می شد ، اما محسور کارگردانی بود ، و به وی این فرصت داده شد تا بعنوان بازیگر در هالیوود اجرای نقش کند. در سال 1931 ، او یک شرکت فیلم سازی به راه انداخت و خودش فیلم "The Blue Light" را کارگردانی کرد. این فیلم استعدادش را در زمینه ی کارگردانی و تدوین نشان میداد ، شهرت او از فیلم "پیروزی اراده" بیش از پیش شد.

این فیلم بیانگر قدرت نازی بود و بر اتحاد و برتری نازیو جذابیت رهبرش تاکید میکرد و او را در سالهای بعد از جنگ لعنت میکرد. نازی ها سرمایه و هزینه فیلم بعدش "المپیا" را پرداختند ، فیلمی که زیبایی فیزیک آریایی را طی بازیهای المپیک 1936 در برلین به نمایش می گذاشت وی خودش در این فیلم حضور داشت و نازیها تصاویری از وی بعنوان نمادی کامل از زنی آلمانی نشان میدادند. وی در این فیلم بسیاری از تکنیک های فیلم سازی جدید که امروزه استفاده میشود را اختراع کرد ، از جمله استفاده از حرکت آهسته(Slow Motion) صحنه های زیرآب غواصی ، زوایای شوتینگ بالا و پایین ، ضربه های هوایی وسیع و... وی در سال 1944 با پیتر جیکوب که یک سرباز آلمانی بود ازدواج نمود اما بدون داشتن فرزندی در سال 1947 از او جدا شد. بعد از جنگ ، وی بعنوان تبلیغگر نازی ها شناخته و سه سال زندانی شد و مجبور گشت خود را از حمایت نازی ها تبرئه کند.

وی در سال 1954 فیلم "تیفلند" را ساخت ، فیلمی که در سال 1940 آن را شروع کرده بود . وی برنامه داشت که فیلمهای بیشتری بسازد اما همه او را بعنوان یک تبلیغگر و طرفدار نازی ها میشناختند و صنعت فیلمسازی از وی میگریخت.


آرامگاه_هلن_برتا_امیلی_رفنشتال
آرامگاه هلن کارگردان تبلیغات نازیها

پایان عمر

وی مابقی عمرش را پویا ماند و همچنان بعنوان عکاس فعالیت میکرد ، اوچندین کتاب ر خصوص آفریقا ، در زمینه عکاسی و فیلمبرداری دارد. وی در سال 2002 ، نخستین فیلمش از زمان بعد از "تیفلند" را با عنوان “Impressions water” ساخت تا صدمین سال تولدش را جشن بگیرد ، این فیلم تصویربرداری زیر آب وی را به نمایش میگذارد.