هلموت بیشوف

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر هلموت بیشوف
تصویر رسمی از هلموت بیشوف در دوران جوانی

محتویات

زندگینامه

هلموت بيشوف Helmut Bischoff متولد 1 مارس 1908 و فوت شده در تاريخ 5 ژانويه 1993، يک افسر اس اس آلمان و یک نازی بود. در طول جنگ جهانی دوم او در پوزن و مادبورگ رئيس بخش گشتاپو بود. او بعدها به عنوان مدير امنيتی برنامه سلاح های V-آلمان خدمت کرد. و بين سالهای 1967 و 1970 بيشوف متهم اصلی در دادگاه جنايات جنگی اسن دورا بود.


کودکی و جوانی

اوايل زندگی بيشوف در تاريخ 1 مارس 1908 در شهر گلوگو در پروس و در پايين سيلسيا، که در آن زمان بخشی از امپراتوری آلمان بود متولد شد. او پسر يک قصاب بود و با وجود یک سالن تربيت بدنی در شهرش، در سال 1923، او در ویل کینگ باند، يک سازمان شبه نظامی ملی آلمان به عضویت در آمد. پس از اتمام تحصيلات ابتدايی خود در سال 1926، او به تحصيل در رشته حقوق در دانشگاه لايپزيگ و دانشگاه ژنو مشغول گشت.

در آن زمان او يک دانشجوی حقوق بود که عضو حزب نازی در مارس 1930 با کد 203122 شد. پس از دريافت دکترای خود در سال 1934 او به عنوان ارزياب در دفاتر دادگاه منطقه در سویدنیز و استرلن استخدام شد. در همین زمان بيشوف به کار غيررسمی به عنوان يک عامل در سازمان اس دی شروع کرد. گشتاپو بیشوف در ماه نوامبر 1935 با کد 272403 به اس اس پيوست و پس از مدتی به مدير دفتر سازمان گشتاپو در شهر لیگنیتز تبدیل شد. او همچنین پست رهبری ادارات گشتاپو در هاربورگ ویلهلم زبورگ در سالهای 1936 تا 1937 و کوسلین در سالهای 1937 تا 1939 را به دست آورد.


جنگ جهانی دوم

پس از وقوع جنگ جهانی دوم، بیشوف به درجه سرگردی رسید. در طول حمله به لهستان او فرماندهی يک واحد سيار کشنده پنجم در منطقه فورپومرنورشو را برعهده داشت. واحد بیشوف به شدت درگیر نبردی خونين در پاسیفیکیشن بیدگوسز شد و مجبور به کشتن لهستانی ها در بخشی از عملیات تاننبرگ شد. و در کمپ نازی ها عليه اعضای طبقات بالای لهستان و روشنفکران عضو شد. بیشوف نيز نقش کليدی در اخراج يهوديان از شهر پالتاسک و انتقال آنان به منطقه دولت اتحاد جماهير شوروی در شرق لهستان داشت. واحد سيار کشنده پنجم در اواخر پاييز سال 1939 منحل شد.

بیشوف در لهستان به عنوان مدير گشتاپو در شهر پوسن باقی ماند. به عنوان رئيس گشتاپو پوسن، بیشوف بيش از آقای فورت قدرت داشت و ریاست اردوگاه های کار سری اول در منطقه ویلکوپولوسکا (که از يهوديان کارآموز و زندانيان سياسی لهستانی استفاده می شد) را برعهده داشت. بیشوف در سپتامبر 1941 به درجه سرهنگ دومی رسید و به آلمان بازگشتو مدیریت گشتاپو در ماگدبورگ را ادامه داد. بين نوامبر 1942 و مارس 1943 او در سازماندهی اخراج يهوديان باقی مانده در ماگدبورگ همراه با کسانی که در جوامع اطراف آن و استندال، دسائو، برنبورگ و آسچرزبلن سکونت داشتند، نقش کلیدی داشت. اکثريت اين افراد به اردوگاه های کار ترزين اشتاد و آشويتس فرستاده شدند.

رئيس امنيت سلاح وی در ماه دسامبر سال 1943 ، بیشوف به ریاست دفتر اقتصادی و اداری اصلی اس اس منصوب شد. او از طرف هانس کاملر به عنوان رئيس ضد اطلاعات و ضد خرابکاری برنامه سلاح های سری وی آلمان منصوب شد. در اين زمان بیشوف خدمات مختلف امنيتی نازی ها در داخل و اطراف منطقه میتلورک، و همچنین خدماتی در يک کارخانه تسليحات عظيم مستقر در کونستین انجام داد. بخش عمده ای از کار انجام شده برای توليد موشک هایV-1 و V-2 و موشک های بالستيک در میتلورک و توسط کارگران اردوگاه های کار ميتلباو دورا انجام شد.

تصویر هلموت بیشوف
تصویری از هلموت بیشوف

به عنوان رئيس امنيت، بيشوف مسئول حفظ مکان به شکل مخفی، حفاظت پنهان از برنامه توليد موشک، جلوگيری از تلاش های سازمان يافته توسط زندانيان اردوگاه برای خرابکاری سلاح وی در طول فرايند مونتاژ بود. در فوريه 1944 بسياری از نیروهای پليس نازی و دستگاه های امنيتی در مناطق اطراف میتلورک تحت کنترل بیشوف در آمد و عمليات بزرگ ضد خرابکاری شروع شد. بسياری از اين سازمان های مقاومت غير رسمی، گروه های زندانی های مختلف مشغول به کار در تونل را هدف قرار داد. در ماه نوامبر سال 1944، گشتاپو بسياری از رهبران مقاومت در ميان زندانيان فرانسوی و کمونيست های آلمانی را شناسایی کرد.

بسياری از افراد ردیابی شده را بازداشت کرده و مورد بازجويی قرار گرفتند و بعضی در سلول انفرادی زندانی شدند. در فوريه سال 1945، فرمانده سابق آشويتس به عنوان فرمانده اردوگاه بر روی کار آمد. بر اساس اين آرايش جديد، بیشوف وارد واحد داخلی اردوگاه داده شد. و در نتيجه دسترسی به دستگاه های امنيتی اردوگاه را برای خود افزایش داد. ماه بعد او موج دوم اقدامات سرکوب گرانه را در داخل ميتلباو دورا، که بيش از صد نفر زندانی در آنجا بود، را شروع کرد.


محاکمه و دوران محکومیت

پس از جنگ پس از شکست آلمان بیشوف به ماگدبورگ بازگشت. او در ابتدا قادر به فرار از دستگير شدن بود اما در نهايت توسط مقامات اشغالگر اتحاد جماهير شوروی در ژانويه 1946 دستگير شد. او در NKVD ويژه کمپ شماره 2 (که قبلا اردوگاه کار بوخنوالت بود) تا سال 1950 زندانی شد، در آن زمان او توسط شوروی به يک زندان در اردوگاه جنگی واقع در سيبری منتقل شد. در سال 1955 او در ميان زندانيان گذشته ی آلمان از اسارت روس ها آزاد شد. او پس از بازگشت به آلمان غربی برای خدمات رديابی صليب سرخ آلمان شروع به کار کرد. جايی که او از سال 1957 تا سال 1965 در آنجا کار میکرد.

هلموت بیشوف در دوران بازنشستگی
هلموت بیشوف در دوران کهنسالی

محاکمه جنايات جنگی اسن دورا بیشوف يکی از سه عضو سابق پرسنل اس اس دورا ميتلباو، به دلیل جنايات جنگی، توسط دادگاه منطقه اسن در نوامبر 1967 تحت تعقيب بود. بسياری از اتهامات عنوان شده عليه او از دخالت در مجموعه ای از اعدام های دسته جمعی خبر میداد که بين فوريه و آوريل 1945 بود و در بازجويی از زندانيان از شکنجه استفاده میکرد. محاکمه (معروف به اسن دورا) در 17 نوامبر 1967 آغاز شد و به مدت دو سال و نيم ادامه داشت. اين فرايند شامل شهادت دادن بيش از 300 شاهد بود که در ميان آنها آلبرت اشپر و ورنر فون براون نیز بودند.

سه روز قبل از اعلام حکم در تاريخ 8 مه 1970 برای بیشوف يک تاخير در صدور حکم اعطا شد و از محاکمه با توجه به دلايل شرایط جسمانی ضعیف تبرئه شد. دادگاه منطقه ای در غرب برلين، جرم او را در دخالت در قتل های واحدهای سيار کشتار در لهستان بدون مدرک خواند و با استناد به فقدان شواهد آن را رد کرد. تلاش بيشتر در تحقیق درباره این موضوع مربوط به زمانی بود که بیشوف به عنوان رئيس گشتاپو به پوسن وارد شد. به همين دلیل تحقیق در این باره برای دومین بار بخاطر وضع جسمانی بد او در سال 1976 رها شد. او باقی مانده عمر خود را در آلمان غربی و قبل از مرگ طبيعی در هامبورگ در تاريخ 5 ژانويه 1993 زندگی کرد.