هانس فرانک

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر هانس فرانک
تصویر رسمی از هانس فرانک

محتویات

زندگینامه

هانس فرانک (13می 1900_16اکتبر1946) یک حقوقدان برجسته ی آلمانی نازی بود. بعد از سال1939 وی مسئول قسمت هایی از لهستان بود که مستقیما به آلمان ضمیمه نشده بود.وی در دادگاه نورمبرگ محکوم شد و به دار آویخته شد.


کودکی و جوانی

فرانک در کارلسروهه متولد شد.پدر وی حقوقدانی به نام کارل فرانک بود و مادر وی مگدالنا نام داشت.او یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر داشت.او در سال1917به ارتش پیوست.بعد از اتمام جنگ وی به نهضت فرایکورپس(نهضتی متشکل از داوطلبان آلمانی که ضد کمونیسم فعالیت میکردند)پیوست.

مدتی بعد او به حزب کارگران آلمان پیوست.در سال 1919 وی یکی از اولین اعضای این حزب بود.فرانک در دانشگاه حقوق خواند و در 1926آخرین امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت ومشاور آدولف هیتلر شد.بعدها که حزب به قدرت رسید فرانک بعنوان حقوقدان حزب مشغول به کار بود.

او در 2400مورد برای حزب کار حقوقی انجام داد و بیش از 10.000دلار برای حزب خرج کرد.و در سال 1930 در دادگاه سه نفر به نام های ستوان ریچارد اشترانگر _هانس فردریش وندت و هانس لودین بعنوان وکیل مدافع شرکت کرد.این سه نفر که در سازمان جاسوسی آلمان کار میکردند متهم به عضویت در حزب نازی بودند.

هیتلر شخصا در دادگاه شرکت کرد و شهادت داد و فرانک به خوبی از این سه نفر دفاع کرد بطوریکه خود جمهوری وایمار را محکوم کرد.پس از این پیروزی با شکوه بسیاری از افسران ارتش به حزب نازی تمایل پیدا کردند.چندماه بعد فرانک به عنوان نماینده ی مجلس انتخاب شد و در 1933 وزیر امور قضایی بخش باواریا شد. او همچنین رئیس انجمن حقوقدانان حزب و رئیس دانشگاه حقوق آلمان بود.


جنگ جهانی دوم

در سال 1939 وی بعنوان مسئول لهستان اعلام شد.در سال 1942 وی قدرت خودرا در خارج از لهستان از دست داد.این اتفاق بخاطر سلسله سخنرانی های وی در شهر های برلین هایدلبرگ مونیخ و وین بود که هیتلر را ناراحت میکرد و همچنین کشمش قدرت بین وی و فردریش ویلهلم کروگر(فرمانده ی اس اس و پلیس لهستان)بود.سرانجام ویلهلم کپ جایگزین کروگر شد.

در 16 سپتامبر 1941 وی گزارش راجع به یهودیان به مافوق خود داد که بدین شرح است

یهودیان همچنان فتنه می کنند.چه باید با آنها بکنیم؟فکر میکنید آنها در روستاهایشان ساکن میمانند؟ابدا آنها می آیند و فتنه می کنند بار ها گفته ام چرا خودمان را اذیت کنیم و آنها را رها کنیم؟آقایان از شما میخواهم در مورد آنها ترحم را کنار بگذارید و آنها را نابود کنید هر جا یافتید و هر وقت امکانپذیر بود.

در 30 ژانویه ی 1944 پارتیزان های لهستانی به وی سوقصدی نافرجام کردند.آنها قطار فرانک که به لویو میرفت را با مواد منفجره از ریل خارج کردند.ولی کسی کشته نشد.


خانواده

وی در 25 آوریل 1925 با منشی 29 ساله ی خود بریجیت فرانک(1895_1959)در مونیخ ازدواج کرد.هانس و بریجیت 5 فرزند داشتند که همگی در مونیخ متولد شدند.

1.زیگرید فرانک(متولد 13 مارس 1927)

2.نورمن فرانک(متولد 3 ژوئن 1928)

3.بریجیت فرانک(متولد 13 ژانویه ی 1935)

4.میشل فرانک(متولد 15 فوریه ی 1937)

5.نیکلاس فرانک(متولد 9 مارس 1939)

زندگی آنها هر روز سردتر میشد. وقتی در 1944 هانس تصمیم به طلاق گرفت بریجیت تمام تلاش خودرا کرد تا از طلاق جلوگیری کند و بتواند بانوی اول سرزمین های فتح شده توسط آلمان باشد.وی یکبار به هانس گفت:ترجیح میدم بیوه ی یک وزیر رایش باشم تا از وی طلاق بگیرم هانس پاسخ داد:تو مرا خواهی کشت.


هانس فرانک در زندان
تصویری از هانس فرانک در زندان متفقین


محاکمه و اعدام

فرانک در 23 می 1945 در باواریای جنوبی توسط آمریکایی ها دستگیر شد.او دوبار دست به خودکشی زد که هر دو ناکام ماندند.او در 1 اکتبر متهم به اقدام علیه انسانیت و جنایت جنگی و محکوم به اعدام شد.در طول محاکمه وی متفقین بخصوص روس هارا بخاطر قساوتشان محکوم کرد.ور در 16 اکتبر 1946 بدار آویخته شد.

روزنامه ای درباره ی اعدام وی نوشت:

او مانند سایر محکومان با لبخند به جایگاه اعدام آمد. کمی نگران به نظر می رسید. وقتی از او خواسته شد آخرین جمله ی خودرا بگوید

وی گفت:امیدوارم خدا مرا ببخشد و مشمول رحمتش قرار دهد.