نئونازیسم

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو

نئونازیسم و نئوفاشیسم به جمعیت‌ها یا جنبش‌های سیاسی برای زنده کردن دوباره نازیسم و فاشیسم اشاره دارد، به صورتی که بعد از جنگ جهانی دوم رواج یافتند.


نئونازیسم در آلمان

بر اساس گزارشي كه اداره حمايت از قانون اساسي آلمان منتشر كرده است، پديده نئونازيسم در سال 2005 در اين كشور به طور چشمگيري افزايش يافته است.منبع:خبرگزاري فارس

به نقل از خبرگزاري فرانسه از برلين، بر اساس اين گزارش، شمار جرائم و تبهكاري‌هاي كه راستگرايان افراطي در آلمان انجام داده‌اند طي سال گذشته به طور چشمگيري افزايش يافته و به 15361 مورد رسيده است. بر اساس همين گزارش، ميزان جرم و جنايت نئونازي‌هاي آلمان نسبت به سال 2004 حدود 28 درصد افزايش يافته است. در سال دو هزار و چهار 958 مورد جرم و اقدامات تبهكارانه توسط نئونازي‌ها انجام گرفته است. در همين راستا، "ولفگانك شويبله" وزير كشور آلمان نسبت به رشد پديده زشت خشونتهاي نژادپرستانه و نئونازيسم در اين كشور هشدار داد و آمادگي دولت را براي مقابله با اين پديده به ويژه در طول مسابقات فوتبال جام جهاني كه آلمان ميزبان آن است اعلام كرد.

به نقل از خبرگزاری اتریش، پلیس آلمان روز گذشته(سال 2012) اعلام کرد به دنبال شلیک به تعدادی از شهروندان در یکی از خیابان های برلین، در پی یافتن شواهدی برای پیداکردن عاملین این اقدام است. بر اساس این گزارش، 3 شهروند هدف گلوله فردی ناشناس قرار گرفتند که به دنبال آن 2 نفر به شدت زخمی شدند و یک جوان22 ساله نیز جان خود را از دست داد. اگر چه اطلاعات به دست آمده همچنان در دست تکمیل است اما راست‌ گرایان افراطی مظنونین شماره یک این اقدام اعلام شده‌اند. اقدامات افراط گرایان مدتی است که نارضایتی گسترده را در میان مردم آلمان به دنبال داشته است به طوری که شنبه هفته گذشته نیز در چندین شهر آلمان،هزاران شهروند علیه اقدامات راست‌ گرایان افراطی و در اعتراض به برگزاری تظاهرات توسط آنها، اقدام به برگزاری تظاهرات کردند. به گزارش فارس، این تظاهرات به قدری گسترده بود که فقط در "هانزنشتات" حدود 2 هزار و 500 تن به خیابان ها آمدند.


تظاهرات برق‌آسا

مثلا گروه "نامیرایان" را در نظر بگیرید. آنان ضد جهانی‌سازی، ضد سرمایه‌داری و ضد دموکراسی هستند، نسبت به خطر انقراض قریب الوقوع مردم آلمان هشدار می‌دهند و خواهان آلمانی برای آلمانی‌ها هستند. "عمر تصویر کلیشه‌ای از یک نئونازی‌ که پسر جوان بیکار با پوتین و کله تراشیده است، دیگر به سر رسیده است. این روزها دیگر نمی‌توانید همیشه به راحتی بگویید چه کسی نئونازی هست و چه کسی نیست" آنان از پیامک برای سازماندهی تظاهرات ناگهانی خودجوش شبانه در سراسر کشور، به خصوص در شهرهای دانشگاهی، استفاده می‌کنند که ردیابی را برای پلیس دشوار می‌کند. تظاهرکنندگان ردای سیاه و نقابی سفید، یادآور گروه "ناشناس" متشکل از هکرهای آنارشیست، بر تن دارند تا هویتشان را پنهان کنند. بعد از ۱۵ دقیقه که در خیابان هستند، محو می‌شوند. مارتین توضیح داد که:"رهبری همواره در پی جذب افرادی از طبقات به اصطلاح بالاتر است و همین طور جذب دانشجویانی که در آینده به عنوان وکیل و دکتر به درد راست‌ها بخورند". "همه اینها به آرامی و دور از چشم عموم به انجام می‌رسد. هیچ وقت فکرش را نمی‌کنید که این آدمها ممکن است از چنین جنبشی حمایت کنند و آنان احتمالا وابستگی‌شان را در عرصه عمومی کتمان کنند. ولی آنها به شدت بخشی از این خرده فرهنگ هستند". "دیگر نمی‌توانید راست‌های افراطی را اقلیتی حاشیه‌ای بخوانید. حالا از همه قشرهای آلمان بین آنها کسانی پیدا می‌شود". آنان دقیقا دنبال چه هستند؟ دست راستی‌های افراطی دوربین را دوست ندارند. آنان می‌گویند که پلیس دنبالشان افتاده و در آلمان پس از جنگ، با توجه به قوانین منع پرسش از هولوکاست یا گرامیداشت آلمان نازی، به حاشیه رانده شده‌اند. قوانینی که به تعطیلی برخی گروه‌های دست راستی و تعقیب قضایی اعضایشان انجامیده است.

این در حالی است که شبکه تلویزیونی یورونیوز اعلام کرده است، بر اساس تصمیم مقامات ایالت باواریا آلمان چاپ جدید کتاب نبرد من هیتلر قرار است در سال دو هزار و پانزده در بازارعرضه شود. در نسخه نهایی توضیحاتی در سراسر این کتاب افزوده خواهد شد تا از این کتاب جنبه های اسطوره ای اش سلب شود. کتاب نبرد من در فاصله سالهای 1924 تا 1925 به دست هیتلر در زمانی که وی به علت تلاش برای کودتا در زندان به سر می برد به رشته تحریر در آمده است. این کتاب حاوی خاطرات نویسنده و همچنین اندیشه های سیاسی وعقاید او درباره نازیسم است.

تا به امروز باواریا مانع انتشار دوباره این کتاب می شد تا از بهره برداری سیاسی از آن از جانب گروههای نئونازی اجتناب کرده باشد.


رئیس جمهور روسیه


دمیتری مدودف رئیس جمهور فدراسیون روسیه ضمن سخنرانی در 64-مین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت که مقابله مشترک و سختگیرانه با بروز نئونازیسم و تلاش برای بازنگری در نتایج جنگ دوم جهانی باید اولویت در وظایف سازمان ملل باشد.

رئیس جمهور فدراسیون روسیه تاکید کرد: "ما می بینیم که چگونه سازمان های نئوفاشیستی سر بلند می کنند. جنایاتی بر اساس ویژگی های نژادی، ملیتی و یا قومی انجام می شوند. تلاش هایی برای تبرئه نازیسم، نفی هولوکاست و بازنگری در تصمیم دادگاه نورنبورگ اتخاذ می شوند. من یقین دارم که مقابله سختگیرانه و مشترک با بروز نئونازیسم و تلاش برای مورد بازنگری قراردادن نتایج جنگ دوم جهانی که در منشور سازمان ملل متحد قید شده اند، باید اولویت در وظایف سازمان ملل متحد باشد".