بحث:صفحهٔ اصلی

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو

جشن های نازی و پیروزی اراده

به نام خدا


اگر جنبش های مذهبی و دودمان های سیاسی در تاریخ ، شهری داشته اند که میتوان آن را نقطه ی کانونی آن جنبش نامید – رم ، اورشلیم ، کنستانستین و... برای نازی ها ، شهر باشکوه قرون وسطایی نورمبرگ بود که نماد پیوند بین گذشته و آینده ی نازی آلمان بود.

هر ماه سپتامبر گردهمایی برگزار می شد که در آن پیروان نازی از تمامی آلمان دورهم جمع میشدند تا در مارشهای هوای گرگ و میش و مراسم رسمی که به افتخار نازی ها برگزار شده بود شرکت کنند. همچنین رژه های نظامی بزرگی برگزار می شد و مهمتر از آن فرصت تماشای رهبر آلمان نازی نیز وجود داشت.

پرونده:Http://www.up.nazicenter.com/images/gr134fcwbn4gjodwsx0g.jpg

در سپتامبر 1934 ، ویلیام ال شیرر آمریکایی و با هدف کار در قالب روزنامه نگار برای شرکت در مراسم وارد آلمان شد. وی دررابطه با هفت سالی که به خبرنگاری از درون رایش سوم هیتلر پرداخت ، دفتر خاطراتی نوشت. شیرر فکر میکرد که به منظور درک بهتر پدیده و تفکر نازی بهتر است در مراسم 1934 نورمبرگ شرکت کند. وی در اولین بعد از ظهرش در این شهر قدیمی ، بطور تصادفی خود را در میان ازدحام هزاران نفری دید که مقابل هتل هیتلر هیتلر ایستاده بودند و فریاد هایل هیتلر سر میدادند.

شایرر در دفتر خاطراتش نوشته بود: " من با دیدن این چهره ها اندکی شگفت زده شدم ، و در نهایت هیتلر را دیدم که برای لحظه ای روی بالکن ظاهر شد. آنها به گونه ای به وی مینگریستند که گویی او مسیح مقدس است ، چهره ی انها به چیزی غیر بشری تبدیل شده بود.

صبح روز بعد ، شیرر در میان حضار در مراسم که درون تالار بزرگی در حاشیه ی نورنبرگ برگزار شده بود ، قرار گرفت. این نخستین تجربه ی شیرر از شرکت در مراسم های با شکوه نازی ها بود.

وی مینویسد : "تازه علل موفقیت حیرت اور هیتلر را میفهمم. جلسه ی افتتاحیه ی امروز صبح چیزی بیش از یک نمایش جذاب است. چیزی از گرمای مذهبی ، عرفان مراسم عید پاک را دارا بود.این تالار ف دریایی از پرچم هایی با رنگ های براق بود. حتی ورود هیتلر نیز جز بهترین قسمت های این نمایش هیجان انگیز بود. گروه موسیقی ، نواختن را متوقف ساخت ، بین سی هزار نفری که در سالن گردهم آمده بودند سکوتی حکم فرما شد. سپس گروه موسیقی آهنگ BadenWeiler March را نواخت ، هیتلر پشت صحنه حاضر شد و همراه او گورینگ ، گوبلز ، هس ، هیملر و سایرین سران بودند. وی به آرامی به سمت راهروی بلندی که در مرکز بود گام برداشت و سی هزار دست به نشانه ی هایل افراشته شد. برای شیرر ، این جو سحرانگیز درون تالار گونه ای بود که هرواژه ای که از هیتلر گفته می شود ، همانند کلمه ای الهام بخش از سمت خداوند بود.

طی جلسه ی افتتاحیه بود که بیانیه ی پیروزی آمیز هیتلر خوانده شد. به خواست شخصی هیتلر ، بازیگر و کارگردان نام آشنا آلمانی لنی رینفشتال 31 ساله ، کل مراسم را به تصویر کشید و بعنوان فیلم عرضه کرد. با استفاده از 30 دوربین فیلمبرداری و 120 تکنسین ، وی مجموعه خارق العاده ای از جشن ها را تولید کرد که بیانگر زاویه ی منحصر به فردی از دوربین و افکت های نورپردازی نمایشی بود.

پرونده:Http://www.up.nazicenter.com/images/swh8ax5vdvgpvxricvl.jpg

شاهکار به اتمام رسیده ی رینفنشتال ، با نام پیروزی اراده ، حاوی صحنه های متاثر کننده ای است اما شاید هیچ کدام از صحنه ای که در ان هیتلر ، هیملر و رهبر SA جدید ، ویکتور لوتز ، در طول راهروی بزرگ در مرکز استادیوم نونبرگ قدم برداشتند و دو طرف آنها پر از صف های متحد نازی ها بود . در سالهای قبل سه مردی که روی آن مکان قدم بر میداشتند ، هیتلر ، هیملر و روهم بودند اما اکنون روهم خیانت کار اعدام شده بود و جایگزین آن ، لوتز بدون زرق و برق و با مسئولیت شده بود. لوتز به خاطر وفاداری همیشگی اش ، با سفارش ها و دستور های سختگیرانه از جانب هیتلر ، مسئولیت SA را بر عهده گرفت تا بتواند پیراهن قهوه ای ها را حفظ و پاکسازی کند.

در صحنه هایی که دوربین های ریفنشتایل به خوبی انها را به ثبت رسانده ، حدود 50.000 پیراهن قهوه ای در صف ایستاده و به رهبرشان نگاه میکنند.جالب بود ک فیلم ، نواری از گاردهای SS حاضر را نشان میداد.

هیتلر میگفت: "مردان SS ، و مردان SA ، چندین ماه قبل ، سایه ای سنگین بر این جنبش افتاده بود . نه SA و نه هیچ سازمان دیگری نتوانست با این سایه کنار بیاید. همگی فریب خورده بودند و فکر میکردند که در ساختار این جنبش متحد ، شکافی وارد شده است. تنها یک دروغگوی دیوانه میتواند فکر کند که من یا هرکس دیگری ، قصد تجزیه و یا نابودی چیزی را داریم که خودمان طی سالها ساخته ایم. در گذشته شما هزاران بار وفاداریتان را به من ثابت کرده اید و در آینده هم این وفاداری نمیتواند و نخواهد توانست متفاوت باشد. هیتلر ، اعضای SA را از هرگونه همدستی در وقایعی که باعث تسریع خونریزی ها می شد عفو کرد."

و در میان آهنگ دلچسب "Sieg Heils" پیراهن قهوه ای ها ،تاییدشان را به گوش او رساندند. هرگونه نگرانی از مشکلات احتمالی از جانب SA طی مراسم ، بی پایه و اساس بود. سپس فیلم ریفنشتال ، زنجیره ای بلند را که بیانگر رژه ی نهایی بزرگ بود ، نشان میدهد و با سخنان هیتلر در مراسم اختتامیه که در آن ایم مراسم عنوان "متاثر کننده ترین نمایش توان سیاسی" عنوان میگیرد ، به خاتمه می رساند.

هیتلر ادامه میدهد که "حزب نازی دکترین غیرقابل تغییری خواهد داشت ، در سازمانش همانند فولاد خواهد بود ، و در تاکتیک هایش سازگار و انعطاف پذیر ، در مجموع ، این حزب همانند یک دستور مذهبی خواهد بود. سالها ، سفر به نونبرگ ، تجربه ای مذهبی تلقی میشد و افراد با وقفی احیا شده به نازی ها باز میگشتند و تعهدشان به رهبرشان افزایش می یافت.".

پرونده:Http://www.up.nazicenter.com/images/w32tljtw55onwq5stjd7.jpg


در نخستین تصویر برداری فیلم پیروزی اراده در سال 1936 ، نازی ها فهمیدند که به این پروپاگاندای طلایی دست یافته اند . این فیلم در تمامی تئاتر خانه های آلمان به نمایش در آمد ، ریفنشتال به خاطر تلاش هایش از وزارت تبلیغات آلمان جایزه ی دستاورد فرهنگی را بدست اورد. این فیلم به خاطر هنرمندی این زن در سال 1937 در نمایشگاه جهانی پاریس ، مدال طلا را هم اخذ کرد. میراث این فیلم امروزه در مستند های تلویزیونی مرتبط با عصر نازی وجود دارد که بخش هایی از این فیلم در خصوص روزهای اولیه ی به قدرت رسیدن هیتلر ، خرده وسایل شادی آور جوانی وی ،و... می باشد.