ارنست کالتنبرونر

از ویکی نازی سنتر
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر ارنست کالتنبرونر
تصویر رسمی از ارنست کالتنبرونر

محتویات

زندگینامه

ارنست کالتنبرونر(4اکتبر1903_16 اکتبر1946)یک اتریشی نازی بود.وی طی سال های 1943تا1945یک ژنرال اس اس بود و در همین مدت وی ریاست اداره امنیت آلمان و اینترپل را بر عهده داشت.او با لاترین مقام اس اس بود که در نورمبرگ محاکمه شد.وی به جنایت جنگی و اقدام علیه انسانیت محکوم و اعدام شد.

کودکی و جوانی

وی در اتریش متولد شد.پدرش یک وکیل بود و در دانشگاه گراز ایالت لینز به تحصیل پرداخت و در سال1926 در رشته ی حقوق فارغ التحصیل شد.مدتی بعد بعنوان وکیل در لینز و سالزبورگ مشغول به کار شد.او قدی بسیار بلند داشت(201 سانتیمتر)و زحم عمیقی بر صورتش بود که گفته می شود به دلیل دوئلی بود که در زمان نوجوانی انجام داده بود.

تصویر ارنست کالتنبرونر و هاینریش هیملر
تصویر ارنست کالتنبرونر در کنار هاینریش هیملر

اس اس

در 1932وی به حزب نازی پیوست.مدتی بعد وی با اس اس آشنا شد و به آن پیوست.وی سخنگو و مشاور قانونی لشگر 5اس اس بود.در ژانویه 1934وی به همراه تعدادی نازی دیگر در بازداشتگاه سیاسی کایزراشتاین بروخ زندانی شد.اتهام آنان همکاری در ترور دولفوس(رئیس دولت اتریش)بود.در دادگاه وی و همراهانش تبرئه شدند.


در سال 1934 وی با الیزابت ادر(متولد1908)ازدواج کرد.آنها صاحب سه فرزند به نام های توینس اورژولا و ولفگانگ شدند.از نیمه ی سال 1935به بعد وی فرمانده ی کل اس اس اتریش شد.او در آنشلوس(الحاق اتریش به آلمان در سال 1938 که کاملا بدون خونریزی و با رضایت مردم اتریش انجام شد)نفش قعال و موثری داشت.

در روزی که آنشلوس کامل شد وی ترفیع درجه گرفت.سرانجام در 1938وی بعنوان نماینده ی رایشتاگ(مجلس آلمان نازی)انتخاب شد.

جنگ جهانی دوم

در ژوئن 1940 وی ماموریت یافت تا در نیروی ذخیره ی وافن اس اس خدمت کند.در آوریل 1941 به درجه ی سرگردی ارتقا یافت.در 30ؤانویه ی 1943 وی رئیس سازمان امنیت آلمان شد.این سازمان متشکل از نیروهای اس دی(سرویس امنیتی)گشتاپو(پلیس مخفی)و کریپو(پلیس جنایی) بود.وقتی در ژوئن 1942 راینهارد هایدریش(رئیس اس دی)ترور شد کالتنبرونر جایگزین وی شد.

او همچنین جای هایدریش به عنوان مسئول اینترپل را نیز گرفت.در اواخر جنگ قدرت وی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت بخصوص پس از سوقصد نافرجام به هیتلر در 20ژولای 1944.این سوقصد امکان دسترسی مستقیم کالتنبرونر به هیتلر را میداد.کالتنبرونر به اتو اسکورزنی دوستی طولانی داشت وی اتو را برای بسیاری از ماموریت های سری معرفی می کرد.این دوستی باعث شد اسکورزنی یکی از ماموران با ارزش و مورد علاقه ی هیتلر شود.

تصویر ارنست کالتنبرونر
پس از بیماری در حال انتقال به دادگاه

در 9 سپتامبر 1944 کالتنبرونر مدال صلیب شوالیه مزین به شمشیر و نشان طلایی حزب نازی را دریافت کرد.در 18 آوریل 1945 هیملر وی را به فرماندهی بقایای نیروهای آلمانی در اروپای جنوبی منصوب کرد.وی سعی کرد به کمک آگوست آیگروبر آثار هنری موزه ها را از دسترس بلشویک ها و یهودیان دور نگه دارد زیرا روس ها آنها را منفجر می کردند و یهودیان آنها را دزدیده و به مکان هایی نظیر آمریکا منتقل میکردند.

محاکمه و اعدام

در طی محاکمات نورمبرگ وی به جنایات جنگی و اقدام علیه انسانیت متهم شد و در 1 اکتبر1946 محکوم به اعدام شد.او در ساعت 1:40دقیقه ی نیمه شب 16 اکتبر 1946 بدار آویخته شد.

تصویر جنازه ارنست کالتنبرونر
تصویری از جسد ارنست کالتنبرونر پس از اعدام


آخرین جمله وی:

من عاشق مردم آلمان و سرزمین پدری ام بودم و تمام وظایفم را نیز به توجه به قانون به درستی انجام داده ام زنده باد آلمان.